Chcesz być DJ-em? Poradnik Cz.1

Chcesz być DJ-em? Ale nie wiesz od czego zacząć? Cz.1

W tej krótkiej serii artykułów dowiesz się w jak rozpocząć swoją przygodę z DJ-ką.

 

CD, Vinyl czy MP3?

Jeśli tu trafiłeś, to z pewnością interesuje Cię muzyka. Twoja przygoda zaczęła się od pianina cyfrowego? A może od gitary? Próby dj-owania na pewno Cię nie rozczarują, wystarczy spróbować. Na początku warto zadać sobie pytanie jaki nośnik chcesz wykorzystać do grania muzyki. Czy będzie to CD, Vinyl, czy muzyka w formie cyfrowej w postaci plików mp3, wav, aiff lub innych? Ostatnie rozwiązanie dostarczy Ci największą bazę muzyki, w stosunkowo najniższej cenie. Pliki z muzyką audio są powszechnie dostępne chociażby na takich portalach jak Beatport, Soundcloud, iTunes czy Plusmusic. Tutaj skupimy się na rozwiązaniu setupu DJ-skiego w oparciu o cyfrowe pliki audio.

Co dalej?

Mając już laptopa i trochę muzyki musimy wybrać odpowiednie oprogramowanie, które umożliwi nam granie/miksowanie muzyki na żywo. Oczywiście muzykę można odtwarzać z darmowych playerów, ale nie zależy nam na odtwarzaniu pojedynczych utworów z pauzami pomiędzy nimi. Oprogramowanie DJ-eki, takie jak TRAKTOR PRO 3 stworzone przez Native Instruments daje nam możliwość grania i miksowania ze sobą jednocześnie 2, 3 a nawet 4 ścieżek. Celowo użyłem słowa ścieżek, a nie utworów ponieważ nie zawsze chcemy miksować ze sobą utwory, czasami będziemy chcieli wmiksować fragment dialogu, przejścia perkusyjnego lub inną próbkę (ang. Sample).

 

 

Prawdziwy DJ nie klika.

Laptop, muzyka i oprogramowanie to dobry start. Aby rozwinąć nasz setup konieczny będzie dobry kontroler z wbudowanym interfejsem audio. Interfejs audio inaczej „karta muzyczna”, to urządzenie, które m.in. konwertuje dźwięki z formatu cyfrowego na format analogowy, który umożliwi nam odsłuch. Idealnym kontrolerem wspierającym oprogramowanie TRAKTOR z bardzo dobrej jakości interfejsem audio jest TRAKTOR KONTROL S3. Jest to 4 kanałowy (możliwość grania 4 śladami) kontroler stworzony przez markę Native Instruments, który działa w systemie Plug & Play, czyli wystarczy go podłączyć, a wszystkie suwaki i kontrolery będą współpracowały z oprogramowaniem TRAKTOR PRO 3 już po jego podłączeniu.

 

 

1,2 próba mikrofonu.

DJ to często również konferansjer i showman. Podczas występów jest wiele sytuacji gdy musisz użyć mikrofonu. A może chcesz występować w formie live actów z wokalistą? TRAKTOR KONTROL S3 oferuje również wejście mikrofonowe. Poziom głośności i efekty możesz kontrolować bezpośrednio z panelu sterowania.

 

O czym m.in. przeczytasz w części 2.

Jakie są podstawowe techniki miksu i tricki DJ-ów.
Jak podłączyć kontroler w klubie i w domu.
A także jakie słuchawki najlepiej sprawdzają się w warunkach klubowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl