KORG PA4X system operacyjny NEXT 3.0

KORG PA4X System Operacyjny OS 3.0 NEXT - za kulisami

W tym artykule omówimy pomysły i koncepcje związane z wydaniem nowego systemu operacyjnego Pa4X NEXT. Pozwól nam krótko podsumować całą historię Pa4X przed przejściem dalej. Pa4X został po raz pierwszy wprowadzony do sprzedaży w 2015 roku, jako najbardziej zaawansowany aranżer na rynku. Na sukces PA4X składa się m.in. ogromna liczba funkcji dostępnych w instrumencie, a także gotowych do gry dźwięków i stylów. To nie wszystko, dzięki potężnemu systemowi bazowemu możemy rozwijać funkcje instrumentu poprzez aktualizacje jego systemu. Na przestrzeni lat pojawiło się już kilka aktualizacji, których udoskonalenia obejmowały:

  • System OS 1.x dodał kompresję sampli (podwojenie obszaru próbek użytkownika z 400 do 800 MB), inteligentniejszy system wyszukiwania, nowe funkcje suwaków i przełączników, nowe skróty, ulepszoną edycję dźwięku i zestawu perkusyjnego;
  • W wersjach OS 2.x dodano efekty KAOSS, nowe połączenie USB HOST/MIDI, aby rozszerzyć możliwości sterowania, znacznie ulepszono edycję stylów oraz rozszerzono dostęp do bazy utworów poprzez Direct SongBook. Wersja 2 zawierała również mnóstwo nowych brzmień, w tym wspaniałe Italian Grand Piano, nowe brzmienia Strings, nowy Tenor Sax, nowe Akordeony i Bandoneon, dokładniejsze Church Organs, nowe syntezatory i syntezatory basowe oraz Dance i Ambient Drum Kits. Dodano również pięćdziesiąt dwa nowe style, podnosząc łączną liczbę styli do ponad 550.

Ta lista nie zawiera kilku drobnych funkcji, które tak naprawdę można by uznać za bardziej istotne niż te, które się pojawiły w poprzednich aktualizacjach. Należy zwrócić uwagę, że KORG Italy (oddział odpowiedzialny za serię PA) dba o swoich klientów i słucha ich próśb, nieustannie badając i rozwijając nowe funkcje, ulepszając je nieustannie i ciężko pracując nad zasobami muzycznymi, wciąż uważanymi za rdzeń każdego instrumentu muzycznego. Wszystko, co dodano w kolejnych wydaniach systemów operacyjnych: v.1.1, v.1.2, v.2.0, v.2.1, v.2.2, v.3.0 wpłynęło na to, że PA4X jest teraz dużo bardziej rozbudowanym instrumentem niż 4 lata temu, kiedy to ujrzał światło dzienne.

Warto dodać, że KORG Italy również regularnie publikuje nowe profesjonalne style, wszystkie dostępne bezpłatnie pod adresem: https://www.korg.com/us/features/arrangers/bonusware/               

W chwili pisania tego artykułu są dostępne 34 pakiety, zawierające często kilkadziesiąt pojedynczych stylów. Teraz skupmy się na aktualizacji systemu operacyjnego do KORG PA4X NEXT. Jest to największy krok w ewolucji instrumentu. Najważniejsze innowacje zilustrowano poniżej, wraz z dodatkowymi informacjami.

 

NEXT Graficzny Interfejs Użytkownika

Jest to jak najbardziej uzasadniona i rozwojowa zmiana. Ciemny połysk skupia się na zastosowaniu kontrastu kolorów, aby najbardziej istotne komponenty wyszły na pierwszy plan. Podczas procesu rewizji każda strona, wyskakujące okienko i okno dialogowe zostały zmienione, aby poprawić widoczność i uprościć komunikację z użytkownikiem.

Warto zwrócić uwagę, że to nie tylko zmiana koloru, ale całą seria ulepszeń interfejsu użytkownika została zastosowana. Trzeba to sprawdzić.

Główna strona trybu Style Play

 

Nowe Menu Record/Edit i Tryb Szybkiego Nagrywania

Ta strona zawiera teraz wszystkie opcje dotyczące nagrywania. Jeżeli chcesz edytować styl, pad, nagrać MIDI lub utwór MP3, po prostu naciśnij przycisk Record pod wyświetlaczem, w dowolnym trybie, w którym jesteś, a będziesz miał dostępne wszystkie opcje nagrywania jednocześnie. Długie naciśnięcie przycisku Record nadal przywołuje okno dialogowe nagrywania MP3, aby zachować wygodny szybki dostęp do opcji nagrywania audio.

Strona Record

 

Jak zapewne wiesz, strona szybkiego nagrywania (Quick Record) ma na celu szybkie i łatwe tworzenie utworu MIDI opartego na stylu, nad którym grasz w czasie rzeczywistym. Strona pokazuje teraz wszystkie karty dostępne na stronie głównej trybu Style Play, w tym dostęp do Keyboard Setów, głośności, podziału, podskali, efektów KAOSS i ustawień mikrofonu. Oferując tą funkcję naszym celem było, aby podczas procesu nagrywania dokładnie taka sama sytuacja była dostępna w trybie Style Play, gdzie jednocześnie możemy kontynuować używanie aranżera do zwykłego odtwarzania.

Strona Quick Record

 

Wyszukiwanie Zasobów Muzycznych

Dużo łatwiej jest teraz zlokalizować dowolny rodzaj zasobu (styl, keyboard set, pad itp.) W oknie wyboru: przyciemniona czcionka oznacza bank (karty boczne) lub stronę (dolne karty), które nie zawierają danych. Na poniższym obrazku karty Pop, Ballad i Dance pokazują, że w odpowiednich bankach znajdują się dane, natomiast karty Favourite od #4 do #10 i wszystkie karty User są puste. Podobna koncepcja dotyczy dolnych zakładek wskazujących strony (P1 i P2 zawierają dane, natomiast P3 do P6 są puste). Czy próbujesz zreorganizować swoje ulubione style rozproszone w różnych lokalizacjach user? Czy zamierzasz wypróbować folder Direct zawierający pliki od przyjaciela, ale nie wiesz, gdzie możesz znaleźć te dane i pliki? Czy chcesz wyczyścić wszystkie lokalizacje Sound po załadowaniu folderu .set, pobranego z Internetu, który całkowicie zdewastował twoje foldery User Sound i Drum Kit? To tylko niektóre sytuacje, w których ta nowa funkcja bardzo przyspieszy Twoją pracę.

Kolory i podświetlenia zakładek

 

Wskaźniki Pozycji Utworu

Nasze dwa playery posiadają teraz wskaźnik pozycji utworu, zintegrowany z bieżącym taktem (po lewej stronie) i łączną liczbą taktów (po prawej stronie) dla utworów MIDI. To samo dotyczy oczywiście utworów MP3, przy czym licznik taktów zastępuje wskaźnik czasu pokazujący minuty i sekundy. Nie ma tu wiele do wyjaśnienia, ponieważ jest to standardowa wizualizacja dowolnego odtwarzacza utworów/filmów. Od teraz będziesz wiedział, która część utworu jest aktualnie odtwarzana i masz przybliżone wyobrażenie o tym, ile czasu zajmie dogranie do końca, dopasowanie partii solowej lub przygotowanie kolejnej piosenki do gry.

Dodany czas oraz ilość taktów w Playerze

 

Zwiększona pamięć na próbki użytkownika

Technologia odczytu bezpośredniego zwiększa ponad trzykrotnie obszar pamięci User Sample w porównaniu do ilości dostępnej w 2 wersji systemu operacyjnego. Ten niewiarygodny wynik został osiągnięty poprzez redukcję objętości próbek zajmowanej przez hardware. Dodano dodano dwa banki User Sound i jeden bank Drum Kit do obsługi dodatkowych danych, które można teraz rejestrować lub ładować.

Nowe cyfrowe drawbary są również usprawnieniem zawartym w systemie operacyjnym NEXT. Dzięki nowym drawbarom wrażenia użytkownika są bardzo zbliżone do oryginalnych organów tonewheel. Głęboka rewizja generowania dźwięku zaowocowała bardziej dokładnym balansem głośności w różnych częściach klawiatury oraz między niuansami brzmień, takimi jak, percussion, klik klawiszy itp. Efektem jest dźwięk tonewheel organ, który jest bardziej naturalny i daje większą radość gry, zbliżając się bardzo do kultowego oryginału. Odpowiednio do tego dodano szereg zestawów klawiatur, z których część zawiera literę nutową (D, F, G #) w nazwie: są to prawdziwe odtworzenia odwróconych ustawień wstępnych oktawy górnego manuału z oryginalnego organu tonewheel.

Cyfrowe Drawbary strona główna

 

Keyboard Set - kopiowanie i blokowanie

Kopiowanie Keyboard Setów wymagało od użytkowników kopiowania zestawów klawiatury, dostosowując ich zasoby muzyczne Teraz możliwe jest pojedynczego Keyboard Setu lub wszystkich z poszczególnego stylu lub pozycji SongBooka do dowolnego innego stylu lub wpisu SongBook. Dla tych, którzy prosili o blokadę zmiany czterech zestawów klawiatury pod wyświetlaczem, dodaliśmy globalną programowalną blokadę klawiatury - Keyboard Set Lock. Tryb edycji dźwięku zyskał teraz również dwa rodzaje Legato i nowy rodzaj Portamento.

 

Nowe EQ MAXX

Korektor MAXX pozwala teraz na wybór różnych krzywych dla najniższych i najwyższych pasm. Podobnie jak w najbardziej wyrafinowanych korektorach EQ, ekstremalne pasma mogą teraz korzystać, oprócz już istniejącej krzywej w kształcie dzwonka, z krzywej typu półkowego, na przykład do wygodnego cięcia skrajnej części pasma audio, tam gdzie jest to potrzebne.

 

Łatwiejsze połączenie z urządzeniami zewnętrznymi

Wersja OS 2 dodała nową funkcję: możliwość podłączenia zewnętrznych kontrolerów za pomocą złączy USB HOST. Dzięki OS w wersji 3 znacznie ułatwiliśmy łączność, zwiększając elastyczność instrumentu już wyposażonego w potężne kontrolery. Możesz teraz, na przykład, odtworzyć drugi dźwięk (na przykład w Upper 3) za pomocą nanoKEY, kontrolować odcięcie i rezonans dźwięku za pomocą podkładki X/Y nanoPAD lub zmiksować styl za pomocą nanoKONTROL. To tylko niektóre przykłady tego, co możesz zrobić.

Wszystkie produkty z serii KORG nano są obsługiwane za pomocą dedykowanych szablonów, które można modyfikować w celu dostosowania do różnych potrzeb. A ponieważ nasz system jest zgodny ze standardami komunikacji USB, możesz korzystać z dowolnego urządzenia innego producenta zgodnego ze standardem.

 

Nowe zasoby muzyczne

Oprócz doskonałych brzmień typu organ wraz z nowym systemem otrzymamy trzy nowe pianina elektryczne: Pure Stage EP, Pure Suitcase EP i Pure Wurly. Pierwszy z nich prezentuje brzmienie scenicznej wersji klasycznego fortepianu elektrycznego bez wzmocnienia. Suitcase to wersja klasycznego pianina elektrycznego z własnym systemem wzmocnienia i brzmieniem. Wurly to jeden z popularniejszych modeli EP stworzonego przez słynnego producenta. Nawet w tym przypadku, podobnie jak w przypadku dźwięku organowego, szczególną uwagę zwrócono na odtworzenie każdego szczegółu tych oryginalnych instrumentów vintage.

Dedykowany bank Keyboard Setów zawiera te brzmienia bez efektów, z dodatkiem realistycznych efektów stomp box i wzmacniaczy vintage. Efekty te pochodzą z wyjątkowej biblioteki VOX, wzorowanej na oryginałach z lat 70-tych i 80-tych. Dodatkowo możesz uzyskać klasyczne brzmienie z wykorzystaniem efektu wah-wah, otrzymując w pełni zniekształcony lub ekstremalnie modulowany sound dostępny w niektórych nagraniach Chicka Corei, Herbiego Hancocka lub Josefa Zawinula, z lat siedemdziesiątych.

Dodaliśmy również 28 nowych styli Pop, Ballad, Blues, Movie & Show, Latin Dance. Style popowe były wzorowane głównie na przebojach z lat 70-tych i 80-tych. Dwa style Blues zostały stworzone, abyś mógł grać z ich wykorzystaniem godzinami nie nudząc się przy tym. Style filmu akcji pozwalają na odtwarzanie światowej klasy ścieżek dźwiękowych, takich jak „Piraci z Karaibów” i „Batman” i inne. Wprowadziliśmy także zestaw sześciu darmowych stylów, bez perkusji pozostawiając swobodę gry bez sztywnego tempa w wykonaniu rubato. Łącznie ilość wstępnie dostępnych stylów wynosi obecnie 580, to niesamowita liczba wysokiej jakości stylów w różnych gatunkach, z którymi można grać przez niezliczone lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl