Tuner do gitary. Wybór tunera.

Tuner do gitary. Pierwszy wybór.

Wchodząc do sklepu muzycznego z zamiarem zakupu instrumentu, np. gitary, powinniśmy zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów. Każdy dobry sprzedawca zaproponuje pokrowiec, pasek czy kabel. Nie możemy zapomnieć o olbrzymiej gamie tunerów (tzw. stroików do gitary). Właśnie w tym miejscu powinniśmy się zastanowić jaki chcemy wybrać. Po pierwsze musimy dobrać go do odpowiedniej gitary oraz pomyśleć jak i gdzie będziemy stroić instrument. Pamiętajmy, że przy gitarze basowej lub 7-8 strunowej wykrywane są niższe częstotliwości dźwięków i należy dobierać tuner tak, aby obejmowały ten zakres strojenia. Na opakowaniu powinno być zaznaczone, do jakiego instrumentu jest dedykowany dany tuner. Japończycy słyną z jakości i precyzji i nic dziwnego, że firma Korg stworzyła takie rozwiązania. W końcu skonstruowała pierwsze tunery cyfrowe na świecie.

Najprostszym rozwiązaniem jest tuner z wbudowanym mikrofonem, który zazwyczaj ma dodatkowe miejsce aby połączyć się np. kablem instrumentalnym z instrumentem. Takim jest proponowany przez firmę tuner Korg GA-2. Jest on podręcznym i wygodnym urządzeniem, które zmieści się w każdej kieszonce każdego pokrowca czy futerału. Przy jego pomocy nastroisz każdą gitarę w podstawowym stroju. Prosta obsługa, precyzja strojenia i ustawień zadowoli każdego początkującego użytkownika. Przy pomocy kabla nastroimy gitarę elektryczną, basową a także gitarę elektro-klasyczną czy elektro-akustyczną. Czasem może się pojawić jedna przeszkoda, gdy chcemy nastroić gitarę a w pomieszczeniu, w którym nie jest do końca cicho i tuner wykrywa inne dźwięki niż tony z poszczególnych strun. Tak może się zdarzyć przy gitarach akustycznych i klasycznych, które nie mają możliwości podłączenia się kablem do tunera. Możemy temu zaradzić mając do dyspozycji kilka możliwości.

  1. Tuner na klips. Z łatwością przyczepiamy go na główkę gitary. Działa on na zasadzie zbierania drgań z instrumentu, głośne dźwięki otoczenia absolutnie mu nie przeszkadzają. Jest on bardzo prosty do zamontowania, a po nastrojeniu zawsze możemy w każdym momencie schować go np. do kieszeni czy pokrowca. Tutaj jest wiele opcji do wyboru, od najprostszych z jednym przyciskiem jak model Korg Headtune czy tuner Korg Pitchclip 2 do bardziej rozbudowanych z ruchomym wyświetlaczem, możliwością zmiany stroju, typu instrumentu jak seria Korg Sledgehammer, które razem z modelami tunerów z serii Korg AW-LT tworzą idealną bazę wyboru. Podstawowe, prostsze modele oferują dużą satysfakcję z łatwości użytkowania, ostatnie są bardziej rozbudowane i dają więcej możliwości bardziej zaawansowanym użytkownikom.

                                            

W ostatnim czasie często szuka się klipsowych tunerów polifonicznych. Na jednym ekranie możemy zobaczyć wykres, który obrazuje strój wszystkich strun jednocześnie, dodatkowo wybierając formę graficzną dostępną w serii tunerów Korg AW-OT POLY. Wszystko to w małym urządzeniu doczepionym do główki gitary. Czasem zdaje się, że tunery typu klips są zbyt widoczne dla wszystkich. Niektóre modele mają odwracany ekran lub sam obraz na ekranie i w ten sposób pozbywamy się tego złudzenia. Również możemy przełożyć klips na wewnętrzną część główki gitarowej lub zastosować tuner, tzw. dyskretny. Jest on mały i tak skonstruowany aby wyświetlacz był widziany tylko dla nas. Takim urządzeniem jest tuner Korg Griptune i jedynym elementem, który zauważy słuchający jest niewielki zaczep klipsa. Do gitar akustycznych czy klasycznych możemy zastosować jeszcze model Korg Rimpitch C1 lub G1. Zamontujemy go na specjalnym uchwycie w otworze rezonansowym instrumentu, całkowicie zniknie wszystkim z oczu a grający będzie cieszył się pełną satysfakcją strojenia i dyskrecji.

  1. Kolejna możliwość to podłączenie do instrumentu specjalnego mikrofonu Korg CM-300, który podłączamy do wejścia input w tunerze a specjalny zaczep do instrumentu. W połączeniu z tunerem Korg GA-2 tworzy idealne rozwiązanie do strojenia instrumentu nawet w głośnym pomieszczeniu. Takie podręczne tunery są bardzo wygodne zwłaszcza gdy połączymy je z funkcją metronomu jak w przypadku modelu Korg TM60. Tutaj możemy korzystać z wbudowanego mikrofonu w urządzenie lub podłączyć dedykowany mikrofon i cieszyć się łatwością i precyzja stroju. Metronom staje się dodatkowym urządzeniem, które wspomaga Nas w treningu i ćwiczeniu tak abyśmy mogli się cieszyć się lepszą grą i techniką.

 

Gra na nastrojonej gitarze daje więcej przyjemności z jakości gry i więcej satysfakcji. Starajmy się sprostać temu wymaganiu wybierając odpowiedni dla siebie tuner.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl